Wyświetl # 
  Przełącz wprowadzenia Zwiń wprowadzenia
Tytuł artykułu Utworzony Autor
Nie ma dnia bym nie wspominała swoich Rodziców

Nie ma dnia bym nie wspominała swoich Rodziców

Historia moich rodziców, Władysławy z domu Mizik i Władysława Bednarczyka, jest standardowym przykładem powojennych losów wielu młodych ludzi.

23 Sty 2021 Wanda Siwonia
Powstanie Warszawskie w oczach 11-letniego chłopca

Powstanie Warszawskie w oczach 11-letniego chłopca

Jesienią 2018 roku, zgłosiłem w Muzeum Powstania Warszawskiego gotowość nagrania swoich przeżyć dotyczących okresu Powstania, w którym byłem w bardzo historycznym miejscu, a mianowicie w dzielnicy Stare Miasto. Inicjatywa ta została chętnie przyjęta, i tak powstała kolejna relacja dla zbioru „Historii Mówionej”.

26 Mar 2019 Krzysztof Jaworski
Henryk Kuźniak - pamiętnik znaleziony... na Ursynowie

Henryk Kuźniak - pamiętnik znaleziony... na Ursunowie w szufladzie jego biurka

Henryk Kuźniak? Ja Go znam i Wy też... Znacie na pewno filmy "Vabank" czy "Seksmisja" i wiele innych, do których to właśnie Henryk Kuźniak napisał tak świetną muzykę którą właściwie codziennie się gdzieś słyszy...

28 Sty 2019 Henryk Kuźniak
Moja walka z życiem wewnętrznym - wspomnienia "rakmana"

Moja walka z życiem wewnętrznym

Rozdział.?
Moja walka z życiem wewnętrznym
Moja walka z rakiem, jak na razie, rozegrała się w trzech aktach, i oczywiście kilkunastu odsłonach w każdym akcie. Akt pierwszy rozegrał się w 1999 roku, drugi - rozgrywa się współcześnie, w 2001 roku.

28 Cze 2014 Krzysztof Jaworski
Edward Bernstein - Żebrowski (1935 - 2014) - wspomnienie

Edward Bernstein - Żebrowski (1935 - 2014) - wspomnienie

Żegnamy Edwarda Żebrowskiego, scenarzystę filmowego, reżysera, nauczyciela. W takiej kolejności chciał, żeby go przedstawiano. Żegnamy Edwarda Bernsteina - takim nazwiskiem podpisane są jego pierwsze etiudy, realizowane w łódzkiej szkole filmowej w latach 60., a przedtem publikowane w prasie szkice o literaturze i wiersze. Był beniaminkiem Koła Młodych Związku Literatów. Jako genialny 16-latek zdawał po wojnie maturę.

22 Lut 2014 Tadeusz Sobolewski
Jestem Mazurem od pokoleń

Jestem Mazurem od pokoleń

Dietmar Lange – wspomnienia

Urodziłem się w Ukcie koło Rucianego na Mazurach, która przed wojną leżała w prowincji Niemiec - Prusach Wschodnich. Z Ukty nigdy nie ruszyłem się na stałe. Moja matka, babka i prababka również pochodziły z Ukty. Ojciec urodził się pod Węgorzewem. Kim byliśmy przed 1945 rokiem? Niemcami? Polakami? Mazurami? – słyszę czasem to pytanie... Nazywam je odwiecznym dylematem...

06 Gru 2013 Zofia Zubczewska
Babcia Maria - wspomnienie
Babcia Maria

Babcia Maria, a właściwie Marianna, zwana Marią. Maleńkie, kruche, drobne ciało. Piękna, promienna twarz. Kruczoczarne włosy. Kok z warkoczy. Na głowie cały świat.
25 Sty 2013 Joanna Ellwart
Marianna, babcia ze Stopnicy
Marianna, babcia ze Stopnicy

Lubiłam czesać Babcię. Miała bardzo długie, kruczoczarne warkocze, które właściwie wcale nie posiwiały aż do końca jej życia. Czekałam kiedy usiądzie na kozetce, postawi przed sobą maselnicę i zacznie ubijać masło. Ja klękałam za nią, rozplatałam i splatałam jej warkocze, a ona opowiadała.
18 Cze 2009 Zofia Zubczewska
Stefania Mierosławska - wspomnienia cd.

Babcia Stefcia c.d.

Przeczytałam z zainteresowaniem wspomnienie Kuzyna Krzysia o naszej Babci Stefci i spieszę donieść, że jedną z wnuczek którymi Babcia „zagęściła” swoje Inowrocławskie mieszkanie, byłam właśnie ja.

29 Mar 2009 Krystyna Szymańska
Stefania Mierosławska z d. Zielezińska 1885 -1968
Babcia Stefcia, tak ją zwaliśmy...

Życiorysem Babci można by obdzielić kilka osób! Była najmłodszą z trojga rodzeństwa. Starsza siostra, Zosia, bardzo zdolna śpiewaczka, z którą Babcia chodziła razem na pensję na Długiej w Warszawie, wyszła za mąż za jednego z niezliczonych książąt gruzińskich i zaginęła w odmętach Rewolucji Październikowej. Za to brat, Adam, ukończył prawo i ewakuowany w 1915 z Sądem Grodzkim do Moskwy, odegrał znaczną rolę w życiu Babci w okresie międzywojennym.
25 Mar 2009 Krzysztof Jaworski
Babcie o swoich babciach
Kilka słów o tej zakładce
 
Tu zamieszczamy, przez Was napisane, rodzinne opowieści o Waszych Babciach. Co wiemy, co pamiętamy jeszcze o ich życiu? Jakie miały osiągnięcia? Czego nas nauczyły, a co zaniedbały? Jak zajmowały się nami, gdy byłyśmy dziećmi? Piszcie te wspomnienia i publikujcie u nas. Jeśli tego nie zrobicie pamięć o waszych Babciach i Dziadkach poprostu zaginie, a szkoda by było. Wasze Babcie to już dla Waszych dzieci PRABABCIE, a dla wnuków... ? Wasze opowiadania niejednokrotnie moga stać się świetnym materiałem na scenariusz filmowy, będą na pewno "kopalnią" historii. Piszcie, przysyłajcie zdjęcia - na pewno Wasze teksty zamieścimy
                                                                                                           Redakcja

18 Lut 2009 Administrator