Ogród dla zabieganych – odkryj rośliny, które przetrwają lata
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 09 lipca 2024 14:47

Ogród dla zabieganych – odkryj rośliny, które przetrwają lata

Marzenie o pięknym ogrodzie często staje się trudne do zrealizowania, gdy brakuje czasu na jego regularną pielęgnację. Idealnym rozwiązaniem mogą być rośliny wieloletnie, które nie tylko cieszą oko przez kilka sezonów, ale również nie wymagają dużego nakładu pracy. Joanna Legutko, ekspert ogrodniczy podpowiada jakie rośliny wybrać, aby cieszyć się pięknym i estetycznym ogrodem na lata.


Rośliny wieloletnie stanowią doskonałe rozwiązanie dla zabieganych miłośników ogrodnictwa, ale nie tylko. Warto wiedzieć, które gatunki są najmniej wymagające, a jednocześnie przetrwają lata i będą cieszyć oko swoim pięknem.

Najlepsze rośliny wieloletnie dla zabieganych

Jest szereg gatunków kwiatów, które z powodzeniem możemy wysiać w ogrodzie, by cieszyć się nimi przez kilka sezonów. Do najpopularniejszych i najbardziej estetycznych należy jeżówka. Odporna na suszę i choroby, przyciąga motyle i pszczoły, wspierając bioróżnorodność ogrodu. Rudbekia jest wytrzymała na warunki pogodowe i mało wymagająca. Jej żółte kwiaty ożywią przestrzeń i będą cieszyć oko przez całe lato. Warto również wziąć pod uwagę lawendę, która jest znana ze swojego pięknego zapachu i zdolności do przetrwania w trudnych warunkach klimatycznych. Doskonale sprawdza się w ogrodach o suchym i słonecznym klimacie.

– Aranżując przestrzeń w ogrodzie, warto przeznaczyć miejsce również na bardziej egzotyczne rośliny wieloletnie. Mydlnica bazyliowata jest urokliwą, niskorosłą byliną, często wykorzystywaną jako roślina okrywowa. Charakteryzuje się drobnymi, jasnoróżowymi kwiatami, które pojawiają się wiosną i pokrywają roślinę aż do późnego lata. Jest łatwa w uprawie, dobrze znosi suszę i preferuje słoneczne stanowiska z dobrze przepuszczalną glebą. Wisteria natomiast, coraz bardziej popularna w Polsce, jest ceniona za swoje malownicze, zwisające grona kwiatów. Jako roślina pnąca świetnie sprawdza się do tworzenia malowniczych zadaszeń lub ścian. Preferuje stanowiska słoneczne i zaciszne, które sprzyjają obfitemu kwitnieniu, choć toleruje także lekki półcień. Wisteria jest stosunkowo łatwa w uprawie, wymaga jednak cierpliwości, ponieważ pełne kwitnienie może nastąpić dopiero po kilku latach od posadzenia – podpowiada Joanna Legutko, doradca ogrodniczy, wiceprezes zarządu firmy W.Legutko, producenta nasion i akcesoriów ogrodniczych.
Jeśli mamy do dyspozycji bardziej rozległy ogród, warto wysiać również trawy ozdobne (np. miskant chiński). Dodają elegancji i nadają ogrodowi strukturalnego zróżnicowania, potrzebują minimalnej pielęgnacji i są odporne na suszę. Funkia natomiast to roślina wieloletnia, która preferuje zacienione stanowisko, idealnie nadaje się do cienistych miejsc w ogrodzie. Wyróżnia się dużymi, dekoracyjnymi liśćmi i nie potrzebuje dużo uwagi.

Aranżacja przestrzeni

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby zaprojektować ogród na lata. Wybierając rośliny wieloletnie, warto zwrócić uwagę na ich dopasowanie do warunków klimatycznych w danym regionie. Niektóre rośliny są bardziej odporne na mróz, inne lepiej znoszą suszę.
W regionach o surowych zimach, takich jak północna Polska, kluczowe jest wybieranie roślin, które wytrzymują niskie temperatury. Rośliny takie jak hortensje, berberys czy forsycja są przystosowane do zimowych mrozów i potrafią przetrwać nawet najchłodniejsze miesiące. W południowych i zachodnich regionach Polski, gdzie lata mogą być gorące i suche, warto postawić na rośliny odporne na niedobory wody. Lawenda, jeżówka i różne trawy ozdobne dobrze znoszą okresy suszy i nie wymagają częstego podlewania. Warto również wziąć pod uwagę preferencje roślin względem nasłonecznienia czy wilgotności gleby. Dobrym pomysłem jest też wybór roślin, które kwitną o różnych porach roku, zapewnią ogrodowi atrakcyjny wygląd przez cały sezon. Przykładowo, lawenda kwitnie latem, a forsycja wczesną wiosną.

Zasady pielęgnacji roślin wieloletnich

Podejmowanie określonych działań w odpowiednim terminie to klucz do efektywnej uprawy roślin wieloletnich.

– Do wysiewu najlepiej zabrać się wczesną wiosną lub jesienią, gdy gleba jest wilgotna, a temperatury umiarkowane. Rośliny wieloletnie zazwyczaj nie wymagają częstego podlewania. Należy jednak pamiętać, aby zapewnić im odpowiednią ilość wody w czasie suszy, szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu. Warto również przynajmniej raz w sezonie zaplanować nawożenie. Naturalne metody, takie jak kompost czy obornik, są najlepsze dla roślin wieloletnich. Dobrą praktyką jest także przycinanie łodyg lub gałęzi w odpowiednim dla każdej rośliny momencie, co pomaga zachować ich zdrowie i atrakcyjny wygląd – tłumaczy Joanna Legutko, doradca ogrodniczy, wiceprezes zarządu firmy W.Legutko.

Rośliny wieloletnie to doskonały wybór dla pasjonatów ogrodnictwa, którzy jednak nie mają wiele wolnego czasu. Dzięki nim można cieszyć się piękną działką bez konieczności codziennej pielęgnacji. Dobór odpowiednich roślin do warunków panujących w ogrodzie nie tylko zwiększa ich szanse na przetrwanie, ale także minimalizuje potrzebę interwencji ze strony ogrodnika. Dzięki temu ogród staje się bardziej samowystarczalny i mniej wymagający, co jest idealne dla osób z ograniczonym czasem na jego pielęgnację.

/źródło - /