Wywrotka łodzi: nie bądź jej ofiarą!
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 08 listopada 2021 17:49

Wywrotka łodzi: nie bądź jej ofiarą!

Nowa odsłona kampanii Legionowskiego WOPR

Przewrócenie łodzi to jeden z najczęstszych rodzajów wypadków na Jeziorze Zegrzyńskim. Wyszkolona i doświadczona załoga wie, jak zachować się w razie wywrócenia się jednostki, ale osoby żeglujące rekreacyjnie mogą w niespodziewanej sytuacji wpaść w panikę. W takim przypadku konsekwencje pozornie niegroźnego incydentu mogą okazać się tragiczne – przestrzegają ratownicy Legionowskiego WOPR w nowej odsłonie kampanii „I Ty możesz uratować komuś życie!”. W fabularyzowanym spocie LWOPR przypomina zasady postępowania w sytuacji wywrócenia łodzi.

Z obserwacji ratowników Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (LWOPR) wynika, że w bieżącym sezonie (2021) żeglowanie na akwenach śródlądowych okazało się jeszcze bardziej popularne niż w latach ubiegłych.


– Z uwagi na pandemię COVID-19 coraz chętniej wypoczywamy blisko domu. Mimo oficjalnego zakończenia sezonu letniego z końcem października, na początku listopada nad Jeziorem Zegrzyńskim sezon wciąż trwa w najlepsze. Aktywnemu wypoczynkowi na akwenach sprzyjają wysokie temperatury i słoneczna aura. Niestety, dobra pogoda nie jest gwarantem bezpieczeństwa. Na Jeziorze Zegrzyńskim przez cały sezon nie brakowało wypadków z udziałem przewróconych przez wiatr jednostek. Najczęściej są to stosunkowo niegroźne zdarzenia, które kończą się przemoczeniem i przemarznięciem poszkodowanych. Bywają jednak i takie sytuacje, kiedy brak doświadczenia załogi bywa zagrożeniem zarówno dla poszkodowanych, jak i dla niosących pomoc ratowników wodnych – wyjaśnia Krzysztof Jaworski, prezes Legionowskiego WOPR.


Chociaż sterowanie łodzią żaglową wymaga odpowiednich uprawień, nawet ukończony kurs nie zawsze gwarantuje stuprocentowe bezpieczeństwo w razie niespodziewanych sytuacji na akwenach. W przypadku wywrotek łodzi niezmiernie ważne okazuje się opanowanie i wiedza o tym, jak postępować w sytuacji zagrożenia.


– Wiele osób rekreacyjnie uprawiających żeglarstwo w sytuacji nagłej wywrotki jednostki wpada w panikę. Strach i stres to jednak najgorsi doradcy. Pod wpływem silnych emocji można niezamierzenie narazić siebie i innych na dodatkowe niebezpieczeństwo. Do najbardziej niebezpiecznych zachowań nad wodą należą: wypływanie łodzią bez założonych i zapiętych kamizelek ratunkowych oraz lekceważenie komunikatów o zmieniającej się pogodzie. To podstawa, jednak, jak pokazuje doświadczenie, nawet pozornie łagodna aura potrafi zmienić się bardzo szybko i nie chroni przed niebezpieczeństwem – mówi prof. Maciej Sterliński, lekarz, ratownik wodny Legionowskiego WOPR.
W najnowszym spocie kampanii pn. „I Ty możesz uratować komuś życie!” LWOPR przypomina prawdziwą historię rodziny, która żeglowała przy sprzyjających warunkach pogodowych, ale mimo to ich łódź nagle uległa przewróceniu.


– W jednej chwili w wodzie znalazło się dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Brak doświadczenia załogi spowodował panikę wśród poszkodowanych. Okazało się, że jedno z dzieci i mama zostali uwięzieni pod pokładem. W tamtej sytuacji nieoceniona okazała się postawa naszej ratowniczki, która zanurkowała pod pokład przewróconej jednostki, spokojnie wyjaśniła poszkodowanym, kim jest i jak należy się zachować w czasie akcji ratunkowej. Następnie ratowniczka kolejno wydobyła na powierzchnię uwięzionych. Cała załoga doskonale współpracowała i w tym przypadku wszystko skończyło się na wielkim strachu. Nie zawsze jednak akcje ratunkowe znajdują tak szczęśliwy finał – mówi Krzysztof Jaworski.
Ratownicy Legionowskiego WOPR przypominają zdarzenia, kiedy poszkodowani z powodu silnej paniki nie słuchają poleceń ratowników. Bywa, że nieumiejący pływać tonący pod wpływem ekstremalnego strachu próbują za wszelką cenę utrzymać się na powierzchni i podtapiają osoby niosące pomoc. Doświadczony ratownik wie, jak w takiej sytuacji sobie poradzić, ale jeśli tonącemu próbuje pomóc osoba niedoświadczona, wypadek może mieć tragiczne skutki.
Inną przyczyną groźnych skutków wypadków na akwenach są próby ratowania zatopionego mienia. – Najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi. Ratując rzeczy można stracić życie! – przestrzega prof. Maciej Sterliński i dodaje: – W razie wypadku łodzi najważniejsze jest sprawdzenie, czy wszyscy członkowie załogi znajdują się na powierzchni wody, są przytomni i bezpieczni. Jeśli łódź znajduje się na powierzchni, należy utrzymywać z nią fizyczny kontakt. Nie odpływajmy od wywróconej jednostki, oszczędzajmy siły. Podczas akcji ratunkowej słuchajmy uważnie poleceń ratowników i działajmy zgodnie z ich komendami – to fachowcy, zaufajmy ich wiedzy i umiejętnościom.


– Jeśli jesteśmy świadkami wypadku innej łodzi i widzimy, że załoga ma kłopoty, niezwłocznie wezwijmy pomoc. Zgłośmy zdarzenie pod numer ratunkowy nad wodą: 601 100 100. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Rozwaga i odpowiedzialność nie przeszkodzą w wypoczynku nad wodą a mogą zdecydować o ocaleniu życia – przekonuje Krzysztof Jaworski.


Nowy spot Legionowskiego WOPR jest dostępny na profilu facebookowym LWOPR i pod linkiem: Wywrotka łodzi: nie bądź jej ofiarą! | Legionowskie WOPR | I Ty możesz uratować komuś życie! - YouTube
Spot powstał w ramach kampanii Legionowskiego WOPR pn. „I Ty możesz uratować komuś życie!”. Materiał zrealizował Michał Kamiński SZTUKA KREACJI, a za działania promocyjne odpowiada agencja Salus Public Relations.

/źródło - /